Bezpieczne mieszkanie

Bezpieczne mieszkanie

Data publikacji 18.09.2015
Codziennie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo stania się ofiarą przestępstwa. W weekendy oraz w okresach świątecznych szczególnie. Opuszczone mieszkanie jest doskonałą okazją dla złodziei. Dla nich jest to świetny czas na łowy.

Aby zapobiec kradzieży przestrzegajmy podstawowych zasad, które utrudnią zadanie złodziejom.

Przed opuszczeniem miejsca zamieszkania:
1. Posiadane pieniądze, biżuterię i inne kosztowności zabezpiecz deponując je w banku.
2. Porozmawiaj z sąsiadem i poproś aby w czasie twojej nieobecności, o różnych porach dnia przyszedł do mieszkania i zapalił światło, wybrał pocztę ze skrzynki.

Nawet gdy złodziej już wie, że sąsiad robi tylko "zasłonę dymną" na pewno zastanowi się czy warto ryzykować nakryciem podczas włamania. Może nawet z niego zrezygnuje.

3. Nie opowiadaj obcym a nawet sąsiadom jakie kosztowności i gdzie przechowujesz w domu.
4. Wyposaż drzwi w odpowiednie zamki.
5. Dokładnie zamykaj okna i balkony.
6. Nie chwal się, że mieszkasz sam(a).
7. Nie zostawiał kluczy pod wycieraczką, w doniczkach.

Ponadto gdy jesteś w czasie podróży:
1. Nie planuj postoju w lesie tylko na dobrze oświetlonej stacji.
2. Jeżeli jedziesz pociągiem lub autobusem nie chwal się posiadaną gotówką lub kosztownościami.

Obiekty handlowe

Złodziej kradnie z powodu dużej dla niego atrakcyjności przedmiotów i towarów znajdujących się w okradanych obiektach. Złodziej musiał wiedzieć, gdzie się włamuje i czy ryzyko jest dla niego opłacalne. Włamywacz nie ma zazwyczaj dużo czasu na wykonanie „roboty”. Dlatego też nie ułatwiaj mu „pracy”.


1. Nie należy wyposażać drzwi w kilka zamków tego samego typu, bo nie jest to przeszkoda dla złodzieja, który taki zamek zna.

2. W miarę możliwości nie zostawiaj na widoku, w witrynach sklepowych przedmiotów, które mogą być dobrym łupem dla włamywacza. W kioskach zdejmuj papierosy z wystawki, ponieważ jest to najczęstszy łup w takich obiektach, a niewiedza na temat znajdującego się w środku towaru może złodzieja zniechęcić.

3. Stosuj wyszukane systemy zabezpieczeń, nietypowe i zróżnicowane zamki, systemy alarmowe, wzmocnienia drzwi, kłódki.

4. Zadbaj o to, żeby drzwi zewnętrzne do obiektu były prawidłowo osadzone. Ich konstrukcja natomiast powinna uniemożliwić wyłamanie i wyważenie.

5. W przypadku drzwi oszklonych należy zwrócić uwagę, aby konstrukcja drzwi, uniemożliwiła otwarcie zamków po zbiciu szyby.

6. W obiektach handlowych w oszklonych drzwiach i oknach możesz zamontować kraty, które z pewnością utrudnią zadanie włamywaczowi.

7. Okna mogą być zabezpieczone dodatkowo zewnętrznymi roletami aluminiowymi mocowanymi do konstrukcji stalowej kiosku. Rolety wyposażone są w blokadę zabezpieczającą przed podnoszeniem z zewnątrz.

8. Drzwi kiosków wykonane są z blach stalowych wyposażonych najczęściej w klamkę oraz jeden zamek patentowy. Jako dodatkowe zabezpieczenie zamontuj drugi zamek oraz zewnętrzne sztaby zabezpieczające drzwi wyposażone w kłódki z atestem.

9. Dodatkowym zabezpieczeniem wejścia może być wewnętrzna krata stalowa wypełniona siatką. Krata jest bardzo przydatna w okresie upałów, kiedy można pozostawić otwarte drzwi i jednocześnie czuć się bezpiecznie.

Policja dodatkowo apeluje do osób poruszających się samochodami, pozostawianymi na parkingach, na ulicach, by cenne przedmioty, gadżety firmowe i reklamowe nie były pozostawiane we wnętrzu samochodów. Może to ograniczyć pokusę włamania się potencjalnego złodzieja i kradzieży przez niego cennych rzeczy. Nawet wychodząc na kilka minut warto z pozostawianego samochodu firmowego zabrać wszystko to, co może przyciągnąć uwagę potencjalnego złodzieja.

A kiedy nastąpi włamanie?

  • powiadom niezwłocznie Policję

  • nie chodź po mieszkaniu

  • nie zmieniaj nic w mieszkaniu

  • nie dotykaj niczego, chyba, że trzeba to zrobić w sytuacji zagrożenia, np. zakręcić gaz

  • jeśli widziałeś(aś) uciekających złodziei zapamiętaj jak najwięcej szczegółów, dokąd się udali, ich wygląd, samochód

  • pomyśl, kto, np. z sąsiadów mógłby pomóc Tobie lub Policji - np. widział jakieś osoby kręcące się wcześniej koło Twojego domu

  • stosuj się do poleceń policjanta kierującego grupą dochodzeniową na miejscu zdarzenia.


Przestrzeganie tych zasad nie daje nam pewności, że nie staniemy się ofiarami przestępstwa ale zmniejszy to jego ryzyko.

Gdy zauważysz coś niepokojącego zadzwoń na Policję
997, 112 lub 54 2318200

Szybka reakcja Policji zwiększa szanse na złapanie złodzieja i odzyskanie mienia.
Powrót na górę strony